3 Longines Flagship Heritage-ure af Kate Winslet, der skal auktioneres til velgørenhed
Da Oscar-vindende skuespillerinde Kate Winslet blev udnævnt til ambassadør for elegance for Longines i 2010, var jeg skeptisk over for partnerskabet. Når alt kommer til alt er sjældent den brand-celebrity union, der overskrider den temmelig kyniske (min kynisme hovedsagelig) virksomhed med markedsført engagement, der faktisk producerer noget værdigmed hensyn til en reel forening og fejring af mærket. Det viser sig, at skuespiller-filantropist var også en af de vigtigste grundlæggere af Golden Hat Foundation, en non-profit organisation, dedikeret til at ændre den offentlige opfattelse af mennesker på autismespektret.
Det var lige så vigtigt, at Winslet var en af de sjældne berømtheder, der faktisk havde en raffineret smag for elegance ud over hendes Hollywood-stylist. Det ville tjene hende godt under hendes besøg i Longines hovedkvarter i Saint-Imier, hvor hun blev plettet med et raffineret gult guldur, der gik tilbage til begyndelsen af flagskibssamlingen. For dem af jer, der er bekendt med Longines Flagship Heritage 60-års jubilæum 1957-2017, den moderne genudgave af den meget tidsindretning, som ville have gættet, at Winslet ville have valgt et no-date (virkelig sjældent i ikke-samlercirkler) og ikke -diamanter (ualmindeligt for kvindelige kendere) udgave af et Longines-ur med upåklagelig arv at starte?
Longines Flagship Heritage 60-års jubilæum 1957-2017, genudgave af den vintage model valgt af Kate Winslet
Thee Baselworld Longines Flagship Heritage 60-års jubilæum var tilgængelig i stål, gult guld og roseguld; alt drevet af det eksklusive kaliber L609 (en udførligt modificeret ETA 2892), en bevægelse, der også styrker Longines Flagship Heritage ure af Kate Winslet. Den vigtigste forskel (bortset fra lidt forskellige sagsforhold) er, at caseback forFlagskibsarv fra Longines af Kate Winsletkommer ikke bare med gravering til et flagskib fra det 16. århundrede, men også med hendes underskrift.
Flagskibsarv af Kate Winslet for Golden Hat Foundation Charity Auction
Sans-datavindue med en høflig 35 mm sagdiameter, samarbejdede Longines med sin ambassadør for elegance Kate Winslet for at producere 5 begrænsede og nummererede stykker navngivet Flagskibsarv af Kate Winslet. Selvom der var produceret 5 stykker, hører 1 til Longines-museet, mens det andet blev præsenteret for Winslet ved en privat ceremoni, hvorefter 3 stykker blev auktioneret fra 10. - 30. juni. Modeller 2/5, 3/5 og 4/5 vil blive auktioneret med provenuet til Golden Hat Foundation.
Den runde 18 k guldkasse fra Flagship Heritage af Kate Winslet kommer med en sølvfarvet urskive, der minder om de originale modeller fra den æra og det samme stemplede karavelflaggskib med cursiven “af Kate Winslet” på bagsiden. Vinderne af auktionen modtager deres ur fra Kate Winslets hænder under den næste begivenhed støttet af Longines og deltaget af brandets ambassadør. [By påFlagskibsarv af Kate Winslet her; priser starter 25.000 US $]
Om Golden Hat Foundation
Medstifterne af Kate Winslet og Margret D. Ericsdottir mødte, da Kate indspillede den engelske fortælling til Margrets dokumentar, A Mother's Courage: Talking Back to Autism, der fangede sin rejse for at finde en måde for sin ikke-verbale autistiske søn, Keli, at kommunikere. Dybt bevæget af Margret og hendes familie forblev Kate i tæt kontakt. Sammen besluttede Winslet og Ericsdottir at skabe et fundament med det formål at bringe autismebevidsthed til et nyt niveau ved at fokusere på evner og ændre negative stigmas.