Auktionen byder på opmærksomhed

Marts 29, 2024

Sidste oktober satte Phillips verdensrekord med Paul Newmans Rolex Daytona, der solgte for $ 17,8 millioner. Lige sidste måned satte Rolex Daytona “Unicorn” også en ny rekord for $ 5,9 millioner, hvilket overskrider virksomhedens oprindelige estimat på $ 3 millioner.

Auktionshuse føles igen bullish, med indtægterne stigende og flere nye stykker sætter nogle nye rekorder.

Christies rapporter om, at det har solgt 5,1 milliarder pund værdi af kunst og samlerobjekter på verdensplan lige i 2017, en betydelig stigning på 26% fra det foregående år. Tilsvarende positive synspunkter blev observeret af Phillips, der afslørede, at det har opnået i alt $ 708,7 millioner i 2017 fra auktion og privat salg, en stigning på 25% i forhold til 2016.

Et af de to største navne på luksusauktionsmarkedet, Christies og Phillips, er privatejede virksomheder, og nettoresultat (eller -tab) holdes uoplyst. Dog offentliggjorde Sotheby's børsnoterede nettoindkomst for 2017 tilbage i februar til $ 118,8 mio., Hvilket er en stigning på over 60% fra $ 74,1 mio. I 2016.

Disse top-line tal er en god indikation af det voksende marked. Ifølge Forbes er den globale befolkning af milliardærer steget til 2.043, og deres nettoværdi steg til en $ 7,7 billioner fra 6,3 billioner dollars tilbage i 2014.

Sothebys solide resultater kom, da det samlede salg steg 12 procent, og det private salg steg især med 28 procent. Tad Smith, Sothebys administrerende direktør, fremhævede fire områder, som Sothebys planlægger at fokusere på: fysisk vækst, dens teknologiske initiativer, "allokering af kapital klogt" og fortsat samle det, han kaldte et "vindende hold."

Af disse områder blev den teknologiske verden undersøgt mest omfattende. I januar erhvervede Sotheby's det kunstige intelligensfirma Thread Genius, som hjælper med at identificere samlernes interesser, og auktionshuset planlægger at fortsætte med at udvide sin digitale rækkevidde. Onlinesalget var stærkt i 2017, sagde Smith - 23 procent af partierne blev solgt til online-købere sidste år - og han håber at fortsætte denne tendens i 2018.

Teknologi er en enorm spiludveksler på auktionsmarkedet nu, da mere traditionelle auktionshuse endnu ikke har udført meget ændringer i deres forretningsmodeller siden 1700-tallet. I kampen for at holde trit med den globale velstand og kapitalisere på det stigende marked er det et "vigtigt øjeblik for auktionshuse, der har kæmpet for betydelig lønsomhed" for at udnytte en "markant anderledes strategi", sagde af administrerende direktør Edward Dolman af Phillips.

Dolman sagde, at selskabets "fokus på områder af marke viser vigtige vækstlinjer, der følger udviklingen af ​​smag."

Ejet af Mercury Group, en Moskva-baseret luksusvaredistributør, har Phillips holdt kunstauktion over nøglesalgskategorier af det 20. og 21. århundrede design, fotografering og prints sammen med de luksusur- og smykkeauktioner, som det typisk er kendt for. Udover investeringer i højprofilerede specialister som den nyligt udpegede formand, Cheyenne Westphal, banker de på liveauktioner over kunst og luksusvarer fra det forrige århundrede. Der lægges imidlertid mindre vægt på sådan, tydeligt af de kun 2 online-auktioner, der blev afholdt sidste år i samarbejde med webplatformen Artsy.

Omvendt tager Christie's store skridt til teknologisk innovation, idet han har haft over 80 digitale salg af luksusvarer og samleobjekter af lavere værdi i 2017, i alt op til 55,9 millioner pund. Mens summen kun var 1 procent af det samlede årlige salg, repræsenterede det 37 procent af Christies nye købere. Artemis, ejerselskabet af Christies, der kontrolleres af den franske luksus detailmagnat og kunstsamler Francois Pinault, fokuserer på at etablere et program med kun auktioner online, med det primære mål at tiltrække kunder. Administrerende direktør, hr. Cerrutis, siger, at kunsthandelen er "et marked for unikke varer og ikke så mange købere", hvilket gør den digitale platform til et godt medium til at trække kunder, der er interesseret i disse stykker.

Auktionskunder er ret spredt over hele kloden, fra Amerika, Europa til Asien, som observeret fra sidste års salg. Mens auktionshuse er ivrige efter at udvide deres globale kundebase til steder med stigende ny formue, er der også visse kategorier på auktioner, der har haft dårlige resultater midt i auktionsboomen. Christies afdelinger for dekorativ kunst er blevet udskåret mindre med et faldende antal specialauktioner over engelske eller franske møbler.

Da traditionelle indsamlingsområder langsomt falder uden for fordel, og auktionssalg genereres af en håndfuld moderne kunstnere, ser det ud til at være en hård udfordring for markedet at opleve eventuelle spring af vækst. Mens værdifulde engangssendelser, såsom den nylige række Rockefeller-auktioner, er lovende midler til at hæve det årlige antal, skal auktionshuse “være meget kreative”, sagde hr. Cerruti.

Auktionarius Jussi Pylkkänen byder på auktionen over Leonardo da Vinci's "Salvator Mundi" under aftensalget efter krigen og samtidskunst på Christies 15. november 2017 i New York City. (Foto af Eduardo Munoz Alvarez / Getty Images)

Et strejf af glans, for eksempel, vil være Christies salg af Leonardos "Salvator Mundi", der blev forseglet med en halv milliard prislapp i et salg i New York efter krigen og samtidskunst sidste år. På trods af sådanne markedsføringsuksesser er det også bemærkelsesværdigt, at Christies regelmæssige auktioner over det 19. århundrede og russisk kunst er faldet med 11 procent sidste år.

Markedet kan selvfølgelig styrkes af højere priser. Dette salg er ofte komplet med nye købere, der tiltrækkes af de høje priser, der "signaliserer en følelse af kvalitet, som forstærker mærket og skaber et kredsløb i den øverste ende af markedet", sagde Anders Petterson, administrerende direktør for London- baserede analytikere ArtTactic. En ekstrem sag er et Jean-MIchel Basquiat-maleri fra 1982, der solgte for en enorm $ 110,5 millioner til den japanske milliardær Tusaku Maezawa.

Diversificering har ikke kun været begrænset til markedsføring og indhold af auktioner, men også de tjenester, der leveres af auktionshusene. Sothebys for eksempel er udvidet til områder som f.eks. Finansiel servering; kunstrådgivning, styring af kunstneres ejendom og endda billedgenkendelsesteknologi, der anvender en meget mere moderne forretningsmetode fra det 21. århundrede i modsætning til sine konkurrenter. Mens resultaterne endnu ikke er spektakulære, er det værd at forudse, om flere indtægter bærer frugt fra en mere forskelligartet forretningsmodel.

I øjeblikket er den gamle verdensmodel for liveauktioner stadig udbredt, hvilket holder et godt spor af den globale økonomiske vækst.

”Markedet er steget igen i alle kategorier og alle geografiske områder,” sagde hr. Petterson fra ArtTactic, der frigav en anmeldelse af 2017-auktioner over hele verden tilbage i januar. ”Men vi ved bare ikke, hvordan teknologi vil ændre tingene. Ingen kender slutspillet. ”

$3000 MISTAKE Storage Wars Unboxing Abandoned Auction Rene Casey Nezhoda (Marts 2024).