Berluti Porsche udtrykker The Art of Craftsmanship, der skal auktioneres af Sotheby's

Marts 29, 2024

Porsche 911 S Targa, der er en højmotorisk sportsvogn, der er produceret siden 1963, er legendarisk med form og æstetik stort set uændret gennem årtier. Det er indtil House of Berluti får fat på det. Atelieren omdefinerer definitionen af ​​luksuriøs eksklusivitet igen med et skræddersyet interiør i en af ​​verdens mest ikoniske og efterspurgte sportsbiler.

Den tilpassede Berluti Porsche 911 vil blive auktioneret af Sotheby's som en del af Berluti: The Art of Craftsmanship, et udvalg af varer, der er valgt af Sothebys specialister og hylder Maison's arv og sublime håndværk. 1973 Porsche 911 med Berluti interiør er den første nogensinde, der er skræddersyet på denne måde: Hvis den klassiske Porsche 911 er uforglemmelig på ydersiden, skal du bare vente til du oplever det eksklusive Berluti patinerede læderinteriør - denne klassiske bil er mindeværdig indefra og ud.

Sartorial benzinhoveder vil helt sikkert glæde sig over den skræddersyede Berluti Porsche 911 S Targa, hvor

Sartorial benzinhoveder vil helt sikkert glæde sig over den skræddersyede Berluti Porsche 911 S Targa, "bilkultur" møder avanceret mode, med en klassisk restaureret "ny gammel bestand" 1973 Porsche 911 tilpasset med et interiør i læderpatina, der fortæller en historie om tid. Det er selve udtrykket for mestring af færdigheder fra både Stuttgart og Paris.

”Ideen var at forestille sig en køreoplevelse, der kombinerer glæde med stil. Hvad kan være mere eksklusivt end at tilbyde et splinternyt interiør med en gammeldags patina? ” - Berluti-pressemeddelelse

Faktisk kombinerer Berluti Porsche 911S Targa det bedste fra begge verdener: Maisonens kunstnerisk udsmykkede naturligt kornet læder, optimeret komfort, der opretholder den klassiske køreoplevelse med de enkle glæder ved at pilotere en klassisk sportsvogn fra en æra fri for en overflod af elektroniske assistance - fra drevet og håndteringen er det som om du sad og kørte snarere end at gå i en af ​​Berlutis tid-perfektionerede lædersko, men oplevelsen er analog - en der skal mærkes snarere end "elektronisk vejledt".

Berluti-kunsthåndværkere brugte næsten 500 timer på at arbejde på Porsche 911 S Targa i 1973 ved hjælp af ca. 20 huder og tre separate teknikker til at skabe dette udtryk for håndværk:

  • Polstring: til sæder, dørpaneler, instrumentbræt, headliner og mattrim i krøllet uld
  • Beklædning og prægning: til betjeningspanelets switch-enheder, vinduesafbrydere og sæde- og varmejusteringskontroller, hvoraf nogle er syet i hånden.
  • Patinering af husets emblematiske signaturlæder: det øjeblikkeligt genkendelige Venezia-læder i sin "kakao" -farve.

Med en reservepris på € 140.000 på Sotheby's Berluti: The Art of Craftsmanship-auktionen kommer den smukke Berluti Porsche også med dets online læder tilbehør inkluderet - bagage, "Berluti Paris" nøglefolie og handskerum dæksel, samt " B ”-monogrammer på rattet.

Reservepris på Berluti Porsche: € 140.000

Berluti Triumph Motorcykel, hjelm og støvler

Andre seje Berluti-skræddersyede kreationer er klar til bud også på auktionen Art of Craftsmanship, denne eksklusive oprettelse af Mecatwin-værkstedet til Berluti er baseret på det mekaniske fundament i en Triumph Bonneville T120. Denne Berluti-motorcykel er en eksklusiv skabelse, der bortset fra dens mekaniske komponenter (ramme og motor) er helt unik med karosseri designet som et enkelt stykke, hvis volumener og linjer minder om de ikoniske, strømlinede, slanke og hvede former af Maison Berluti. Den læderhulede hjelm af Venezia og Maison's Off the Road-støvlerne er vigtigt tilbehør, der danner en kapselkollektion, der tilbyder moderne mænd al fortryllelse af klassisk cykling.

Reservepris på Berluti Motorcykel: € 20.0000

Berluti Bordfodbold, Rejsetaske og sneakers

Bordfodbold eller fodboldbord er de rigueur-møbler til enhver grotte med en høj nettoværdi. Forståelsen af ​​denne Berluti designet et bordfodboldsæt i samarbejde med Bonzini - en producent med 60 års erfaring inden for spilleborde, og hvad der resulterede i et Berluti Bordfodboldsæt dækket i ateliers emblematiske Venezia-læder, helt håndlavet i Frankrig. Budet inkluderer et sæt ledsagende weekendtaske og et par sneakers.

Reservepris på Berluti Bordfodboldsæt: € 20.0000

Berluti håndvægte og rygsæk til Fondation Didier Drogba

Berluti Vitello Fiore-rygsæk og håndvægte, alle underskrevet af den berømte fodboldspiller Didier Drogba, samles i en perfekt balance mellem designer-æstetik og teknisk raffinement til velgørenhedsorganisationer med indtægter til Drogba Foundation for at lette adgang til sundhed og uddannelse for sårbare befolkninger.

Reservepris på Berluti Dumbells og rygsæk: € 4.0000

Berluti Hublot Classic Fusion 45mm Titanium Stykke Unikt

Berluti Scritto Nero Caviar mødes 45 mm Hublot Classic Fusion Titanium, der slutter sig til Berlutis skræddersyede ekspertise inden for læder og Hublots mestring af metaller i et unikt tidsrum. Kun et eksempel på denne udgave af Berluti Hublot Classic Fusion 45mm Titanium findes.

Reservepris på Berluti Hublot stykke unikt: € 8.0000

Disse usædvanlige skræddersyede eller out-of-produktion Berluti blev specielt udviklet til den eksklusive online-auktion, der starter i dag 24. april til 7. maj.

[Se resten af ​​Berluti-auktionen og afgive dine bud her]