Christies London auktionerede 2 længe mistede marmor løver beregnet til kong Charles V af Frankrigs grav

April 20, 2024

Marmorværket fra det 14. århundrede af den franske kunstner Andre Beauneveu, som blev holdt i en privat britisk samling i mere end to århundreder, vil blive solgt den 6. juli. Løverne blev udskåret som nær spejlbilleder af hinanden med slående detaljerede manes og en blokerer for tænderne.

Beauneveu blev bestilt af kongen kort efter at han kom til tronen og fik til opgave at konstruere fire familiegraver. Løverne blev skulpturelt over to år fra 1364 til 1366 ifølge Christies og placeret ved foden af ​​Karls grav i det, der dengang var Abbey of Saint Denis i Paris.

Men familiegravene blev afviklet i 1793 af Frankrigs revolutionære regering, og løverne blev købt i 1802 af Thomas Neave, en britisk aristokrat. Fremkomsten af ​​skulpturen repræsenterer en "bemærkelsesværdig genopdagelse", sagde Christie.

”Opdagelsen af ​​disse løver i en privat engelsk samling er vidunderlige nyheder for samlere og lærde, der tidligere troede, at de var gået tabt under den franske revolution,” sagde Donald Johnston, Christies internationale skulptursjef. Deres udseende var tidligere kun kendt fra en gravering fra det 18. århundrede.

Der er ikke angivet et estimeret salgstal for arbejdet, skønt det forventes at være højt. Et par marmorfigurer fra graven til Karls bror, hertugen af ​​Berry, blev solgt sidste år til Louvre-museet for 5 millioner euro (5,3 millioner dollars).