Monet 'Haystack' hentede en rekordspændende $ 110 millioner på Sotheby Auction

Marts 29, 2024

Monet 'Haystack' hentede en rekordstor $ 110 millioner på Sotheby Auction

Den berømte franske maler var i kunsthistorien og en førende figur i den impressionistiske bevægelse, hvis værker kan ses på museer over hele verden, og nu hentede hans olie på lærred med titlen 'Meules' en svimlende pris på $ 110,7 millioner på en auktion i New York.

Auktionen, der blev afholdt tirsdag i New York City, markerede det første salg af maleriet siden 1986 og blev solgt 44 gange mere end den forrige pris. Ikke kun er dette den højeste pris, der nogensinde er betalt for et Monet-maleri, men den højeste pris, der er betalt for ethvert kunstværk af impressionistisk kunst. De tidligere ejere havde købt maleriet i 1986 for $ 2,53 millioner. Sotheby's gav ingen oplysninger om den nye køber.

Malet i 1890 er 'Mules' en del af en serie kaldet 'Haystacks' bestående af 25 malerier i alt, og 4 af dem er blevet udbudt til salg. Meules er den eneste, der er blevet sat på auktion i dette århundrede. Grundlæggeren af ​​den franske Impressionisme ejer værker, der er meget anerkendte for dens indflydelse på den impressionistiske bevægelse og fanger lyset om hans emne.

Auktionshuset siger, at det er en verdensauktionsrekord for kunstneren og det første værk af impressionistisk kunst, der krydsede tærsklen på 100 millioner dollars på auktionen. Et andet kunstværk, der satte en anden auktionsrekord, er Jeff Koons 'kaninskulptur, der blev solgt for mere end $ 91 millioner onsdag aften i Christies i New York onsdag. Den nye rekord kommer kun seks måneder efter, at David Hockneys "Portrait of an Artist (Pool with Two Figures)" satte en ny benchmark for en levende kunstner, da den solgte for 90,3 millioner dollars i november sidste år - også hos Christie's i New York.