Afsløring af grænsefladen mellem blockchain-teknologi og kunst

April 30, 2024

Blockchain-teknologi betragtes som forstyrrende på grund af dens uforanderlighed, sikkerhed og decentralisering. Mens teknologien er blevet mest omfattet af fintech-sektoren, hvor betydningsfuld er den imidlertid inden for kunstindustrien? Denne artikel evaluerer den transformative værdi af blockchain ved at undersøge, hvordan den kan bruges til at etablere knaphed i et digitalt miljø, muliggøre verificering af ægthed og endda lette det decentraliserede ejerskab af kunst.

Etablering af knaphed

En vigtig snublestein for kunstnere i det virtuelle rum er vanskeligheden ved at forhindre, at deres digitale kunst kopieres. Mens forskellige digitale værktøjer er tilgængelige til at begrænse kopiering, såsom Exifs smarte vandmærker, som kun udløses til at vises, når der forsøges kopiering (også ved hjælp af printskærmfunktionen), giver blockchain-teknologi i stedet kunstnere mulighed for at bevare værdien af ​​originale stykker uanset hvor mange kopier der er lavet.

Dette resultat opnås ved at skabe kunstig knaphed. I sammendraget er hvert stykke digital kunst knyttet til et unikt digitalt certifikat og optaget på en blockchain. Optegnelsen danner en uforanderlig og pålidelig kilde til information om kunstværkerne, herunder datoen for oprettelse og antallet af kopier, der er lavet. Kunstnere vil derfor have en gennemsigtig og effektiv mekanisme til at bevise, at kun et begrænset antal af disse digitale kunstværker nogensinde blev lavet, og derved adskiller dem fra uekte kopier og bevarer værdien af ​​originaler.

Kunstig knaphed kan håndhæves på grund af to grundlæggende egenskaber ved blockchain-teknologi. Først er poster beskyttet af kryptografi, hvilket gør uautoriserede transaktioner og ændringer af tidligere poster let detekterbare. For det andet er blockchain en distribueret database med poster, der er gemt på flere systemer snarere end en enkelt central server. Dette gør det næsten umuligt for en enkelt eller lille gruppe af deltagere at overskrive poster eller tilføje forkerte poster. Uautoriserede kopier kan let detekteres, selvom de ser identiske ud med det originale stykke.

Typerne af digital kunst, der stammer fra blockchain-baserede økosystemer, er forskellige. På Valentinsdagen i 2018 samarbejdede kunstner Kevin Abosch med Gifto, en gaveprotokol, der giver brugerne mulighed for at sende virtuelle gaver til indholdsskabere med værdi i den virkelige verden for at skabe Forever Rose. Dette enestående digitale kunst blev solgt for en banebrydende USD 1 million, og provenuet blev doneret til CoderDojo Foundation.

Andre blockchain-protokoller opfordrer kunstnere til at indsende kunst, der skal opbevares i kæden og angive antallet af stykker, der er beregnet til at være i omløb. Mekanismer til at sikre originalitet af indsendelser kan også indarbejdes. F.eks. Kræver den sociale netværksplatform DADA, at kunstværker oprettes direkte på platformen for at reducere risikoen for, at brugere blot uploader kopier.

Blockchain-teknologi har også aktiveret en ny klasse af samleobjekter til digital kunst. CryptoKitties, et spil bygget på Ethereum-netværket, giver brugerne mulighed for at avle, eje og handle digitale katte med unikt design. Hver CryptoKitty og dens "genetiske kode" er programmeret som et token baseret på ERC-721-standarden, som samtidig repræsenterer både kunstværkerne og det digitale certifikat, der beviser dens knaphed.

Spillet har også omdefineret knaphed og ejerskab af digital kunst, da en bruger virkelig kan eje en CryptoKitty ved at opbevare den på hans eller hendes elektroniske tegnebog. Hvis den omhyggeligt beskyttes, kan CryptoKitty ikke fjernes, ødelægges eller kopieres af andre. Mindre sentimentale katteejere kan også handle med CryptoKitties. I begyndelsen af ​​december 2017 handlede visse ekstraordinære CryptoKitties for mere end USD 100.000. Mens nogle mente, at nyheden ved CryptoKitties er faldende, viste en digital kunstauktion, der blev udført den 12. maj 2018, kynikere forkert, da den eksklusive Celestial Cyber ​​Dimension blev solgt for USD140.000. Denne CryptoKitty blev skræddersyet af CryptoKitties 'Director of Art og har en håndgribelig statuette, der omslutter CryptoKitty's tilsvarende ikke-svækkelige ERC-721-token.

Der findes nu en kryptosafari på tværs af forskellige blockchain-protokoller, der indeholder digitale kaniner, hunde, alpakkaer og endda frøer. På trods af (eller krænkeligt på grund af) Pepe-billedets berygtethed er der et blomstrende marked for Pepe-inspireret digital kunst. Hver sjældne Pepe er knyttet til et digitalt token i modpartsprotokollen og vises derefter i den sjældne Pepe-telefonbog. I januar 2018 arrangerede New York City en Rare Pepe-auktion, hvor digital kunst som Homer Pepe blev solgt for næsten 40.000 USD.

Digital kunst om blockchain-teknologi kan også antage mere abstrakte former. Bortset fra at bidrage til Forever Rose, var Abosch også banebrydende for IAMA Coin-projektet. Han skabte 10 millioner ERC-20-symboler på Ethereum blockchain og karakteriserede disse som individuelle stykker af den digitale kunst, uanset fraværet af visuel repræsentation. Tokenserne er imidlertid ikke kun en uortodoks repræsentation af digital kunst, da de muligvis kan sælges til Aboschs fysiske kunst i fremtiden.

Verifikation

Blockchains funktion som en uforanderlig og sikker hovedbog er lige så værdifuld for investorer og samlere som for kunstnere. Teknologien er blevet brugt af protokoller som Verisart og Artex, der genererer og opbevarer digitale certifikater efter at have verificeret ægtheden af ​​kunstværker.Som sådan kan investorer og samlere stole på deres platforme som en betroet database med autentiske kunstværker, når de handler til deres næste køb. Blockchain-baseret VooGlue-platform tilføjer endda et visuelt element til dette oprindelsesbevis ved at "lime" en time-lapse-video, der viser kunstens kreationsproces til selve artiklen. Videoen er tilgængelig for brugere, der ser kunstværket gennem VooGlue-appen.

Imidlertid har konkurrenter og endda svindlere hurtigt fanget op med innovationer i blockchain-rummet. Selvom integrationen af ​​blockchain-teknologi i kunstindustrien er relativt begynder, er der allerede flere blockchain-baserede protokoller, der giver løsninger til verificering af ægthed og sporing af proveniens. Bortset fra at skulle sammenligne de konkurrerende blockchain-baserede protokoller, står brugerne også over for risici såsom falske destinationssider, phishing-websteder og falske elektroniske tegnebøger. En gennemsnitlig bruger ved muligvis ikke, hvilke platforme man skal stole på, og hvilke digitale certifikater der er ægte.

Som sådan, mens blockchain-teknologi tilbyder en sikker metode til lagring af information, er brugen af ​​sådanne applikationer stadig underlagt mange af de eksisterende barrierer i kunstindustrien, såsom informationsasymmetri og behovet for at navigere i flere informationskilder. Når det er sagt, skaber bygningsmomentet i blockchain-økosystemet muligheder for interoperabilitet og skalerbarhed. Med samarbejde mellem flere protokoller, der tilbyder lignende verificeringsfunktioner, kan det være muligt at generere en større infrastruktur, der giver brugerne mulighed for let at kontrollere digitale certifikater på tværs af forskellige protokoller.

Decentralisering

Da blockchains er baseret på peer-to-peer-netværk uden en central server, kan de også understøtte direkte transaktioner mellem enkeltpersoner. Den mest velkendte blockchain er måske Bitcoin, der tillader en part at sende den digitale valuta til en anden i nogen del af verden og uden inddragelse af nogen bank eller andre traditionelle elektroniske betalingsformidlere.

På kunstområdet sigter Maecenas-protokollen at være en åben børs, der understøtter det decentraliserede salg og køb af kunst uden formidlere. Yderligere vil kunstværkerne, der er anført på platformen, “tokenised” i mindre aktier, der kan købes af flere parter. Ideelt set kunne enhver interesseret part eje et kunstværk med en lille mængde kapital. De behøver heller ikke have kontakt med eksklusive auktionshuse og kunsthandlere for at få adgang. I mellemtiden kan eksisterende ejere samle penge ved at "notere" deres kunst på platformen til køb af nye minoritetsejere.

Mens denne tokeniseringsstruktur bærer ligheder med andele i virksomheder, er rettighederne, forpligtelserne og bedste praksis for decentraliseret ejerskab på blockchain-rummet mindre sikre. Når en investor har købt et vist antal aktier og er registreret som deres ejer, under hvilke omstændigheder kan et sådant ejerskab udfordres? Hvis en investor bliver konkurs, har krav fra kreditorer nogen betydning for, hvordan en smart kontrakt udføres? Har minoritetsejere noget input til, hvordan og hvor kunstværket udstilles?

Det er tydeligt, at selv en tilsyneladende ligetil anvendelse af teknologi har store konsekvenser. Henvisning til sociale og økonomiske normer vil være afgørende, mens man navigerer efter de lovlige udtalelser og regler, der er udstedt af tilsynsmyndighederne på, hvad der ofte synes at være et stykkevis grundlag.

Blockchain-teknologi har inspireret kunstnere over hele verden. Den industrielle by Kranj, Slovenien afslørede sin gigantiske repræsentation af Bitcoin midt i en trafikomkørsel tidligere på året. På den anden side af verden fremviste New Yorks Ethereal-topmøde fordybende kunstværker som Bail Bloc, en cryptocurrency-mineapplikation, der afgiver en erklæring om nexusen mellem kaution og masseindeslutningen af ​​indbyggere med lav indkomst.

Fra et funktionelt perspektiv kan den mest centrale udviklingsblokchain, der hidtil bringer kunstindustrien hidtil, være kapaciteten til at sikre knappheden og bevare værdien af ​​digital kunst. Vellykket kommercialisering af denne værdi afhænger af, hvordan applikationer overvinder deres sårbarheder og opnår mainstream-vedtagelse i kunstområdet.

The Third Industrial Revolution: A Radical New Sharing Economy (April 2024).