Ure til ur: Antiquorum Monaco Vintage Watch-auktion i juli 2019

April 28, 2024

En “moderne” Pepsi-bezel Ref. 1675 GMT-Master, der fulgte Grail 6542 GMT Master med bakelit bezel

Om lidt over fem dage er Antiquorum's Watch Auction på vej til Monaco for første gang den 16. juli 2019. Auktionshusets vigtige moderne og vintage timepieces-auktion er en af ​​de mest forventede auktioner i året for urentusiaster.

Med forhåndsvisninger, der finder sted denne søndag 14. juli på Hôtel de Paris, inkluderer Antiquorum Monaco urauktion højdepunkter såsom en forbløffende alderen, meget ønskværdig (i det mindste for vintage Rolex-aficionados) - Rolex Ref. 6542 GMT-Master med forgyldt bakelitramme (Pepsi ikke mindre) blandt andre ”moderne” Pepsi-bezel Ref. 1675 GMT-mestre.

Patek Philippe Ref. 130 Art Deco-kronograf med upåklagelig proveniens

Som mange vintage Rolex-fans ved, vil en reference med et kortvarigt produktionsløb sandsynligvis blive meget efterspurgt. En Rolex GMT-Master med en forgyldt bakelitramme er en af ​​disse referencer. Mens GMT-Master altid har været produceret gennem sin kontinuerlige produktion i over seks årtier, ref. 6542 var den allerførste, der markerede en milepæl inden for Rolex 'historie, hvilket gjorde det til en hellig gral for mange samlere.

Ref. 6542 GMT-Master nød en seks år lang produktionskørsel

Pepsi Rolex GMT-Master med intakt Bakelite Bezel

Ref. 6542 GMT-Master nød en seks år lang produktionskørsel, før Rolex introducerede en 1959 opdatering til GMT-Master-samlingen med Ref. 1675. Visuelt har vintage Rolex Ref. 6542 adskiller sig fra den nyere Ref. 1675 med sin mangel på kronvagter og mindre sagsstørrelse.

Da Rolex nyder omdømmet til en producent af professionelle ure, er en af ​​de vigtigste appeller fra Ref. 6542 er tilfældigvis tilfældig - Plexiglas Bakelite havde nogle problemer i tropisk klima. Derfor er en velbevaret Pepsi-bakelitramme Rolex GMT-Master med meget eftertragtet.

En Patek Philippe Nautilus Jumbo i stål med sigma urskive

Sigma skive Patek Philippe Nautilus

Sigma-urskiver er et andet meget ønskeligt element til vintage-samlere. Det er tilstrækkeligt at sige, i betragtning af de økonomiske motiveringer og incitamenter derude, er der mange myter om, hvad der definerer eller udgør en sigma-urskive, men Louis Westphalen for Hodinkee har et stort essay om det. I det væsentlige er disse specielle “sigma dials” det rigtige område for en håndfuld medlemmer af den schweiziske ureindustri. Medlemmerne af l'Association pour la Promotion Industrielle de l'Or (APRIOR) er en brancheforening for dem, der fremstiller guldur - med guldpriser, der skyrocket i midten af ​​1970'erne og sammenløbet af den forværrede kvartskrise, blev sigma dials en af ​​måderne for urmagere til at indikere, at et ur havde hænder og indekser lavet af massivt guld og repræsenterede således en god investering. Rolex, Patek Philippe, IWC og Vacheron Constantin var blandt medlemmerne af denne eksklusive gruppe, og selvom sigma dials aldrig helt efterlod et varigt præg i branchen, er det efterspurgt ikke så meget af hvad det plejede at repræsentere, men sjældenheden i den korte øjeblik, hvor industrien prøvede deres hårdeste for at demonstrere forskellen mellem værdi og værdi.

“Padellone”, italiensk til “stor stegepande”, 38 mm Rolex Moonphase Ref. 8171 blev betragtet som stor tilbage i dag.

Rolex Moonphase Padellone 8171

For moderne urentusiaster er Rolex et navn på robuste sportsure, men engang gjorde Genève-fremstillingen klædtere månefase-ure. Blandt dem var den mindre kendte Rolex Ref. 8171 udgivet i 1949. Ved at få kaldenavnet “Padellone”, italiensk til “stor stegepande”, den 38 mm Rolex Moonphase Ref. 8171 blev betragtet som stor tilbage i dag. Med en snap-on sagbagside og reference 6062 med en nedskærmet Oyster-sag, er mange af disse sjældne Rolex månefase-ure blevet poleret og refineret, at de fleste af de originale indgraveringer næppe er synlige eller forsvundet. Kun 1000 modeller blev nogensinde produceret, og Rolex Ref. 8171 Padellone-månefase præsenteret af Antiquorum i Monaco blev slidt, men aldrig poleret, hvilket tilføjede dets appel og værdi.

Patek Philippe Ref. 130 Art Deco-kronograf

Patek Philippe Ref. 130 er hjemsted for en af ​​de første kronografer produceret af Patek Philippe værd nok til sit eget specifikke referencenummer, det manuelt viklede kaliber 13-130. Faktisk var kronografkaliberet så meget efterspurgt, at da Patek Philippe fandt nyt gammelt lager af disse stærkt modificerede Valjoux 23-bevægelser i deres gamle Rue du Rhone, Genève-boutique, hvor urmagere engang lavede ure på de højeste etager, blev de revideret og lavet ind i nye ure - Patek Philippe Ref. 3670A stålkronograf.

I dag har den runde Art Deco Chronograph fra 1938 i 18 k gult guld to ni og tre underdialer og tofarvet sølv pulsometrisk sektorskive. En anden udgave af Patek Philippe Ref. 130 i monopusher kronografkonfiguration med underdialer i tolv og seks blev tidligere solgt af Aural Bacs og Philips i Genève for 5 millioner dollars i 2015. Denne Patek Ref.130 kronograf med sin case-back indgraveret i taille-douce (fint snit) med cypheren “LJ”, af Lucien Jacoberger (1903-1981), vil helt sikkert tiltrække en masse opmærksomhed blandt entusiaster, bare hvis det er et af de sjældne ure med en episk herkomst. Det ejes af efterkommere af Dr. Jacoberger, der havde en lang karriere som kirurg, både som civil og i militæret på grund af hans engagement med de franske styrker af indenrigsministeriet, en fransk modstandsorganisation under 2. verdenskrig. Lucien blev begavet uret, efter at han reddede en grevens datter under krigen. Hvordan er det for herkomst.

Vigtige moderne & vintage ure | Hôtel de Paris, Monte-Carlo, 16. juli 2019. Budformular her.