Aste Bolaffi løber smykkesalg i Milano

April 4, 2024

En 5,3 karat smaragdskåret diamant på en platinering med en startpris på € 130.000 (ca. $ 145.000) var en af ​​de mange spottede juveler, der blev tilbudt i Milano 15. marts 2016. Auktionshuset Aste Bolaffi afholdt sin første auktion dedikeret til avancerede smykker og ure på Grand Hotel et de Milan med over 400 partier.

Mens diamantringen blev betragtet som showets stjerne, inkluderer andre fremtrædende stykker en løs, rund diamant på 7,25 karat (startpris: 40.000 € eller ca. $ 45.000), en colombiansk smaragd på 6,50 karat på en platin og diamantring fra 1960'erne (startpris: € 30.000 eller ca. $ 33.000), en Cartier guld- og diamantbrosje fra 1940'erne (pris: € 10.000 eller ca. $ 11.000) og en Patek Philippe lommeur fra det tidlige 20. århundrede med sin originale æske og garanti ( startpris: € 2.000 eller ca. $ 2.225). En samling, der engang var ejet af forretningskvinde Pina Maule Fin, var også med på auktionen med provenuet til en turin-velgørenhed.

Resultaterne af salget er endnu ikke offentliggjort.

Billede med tilladelse fra Aste Bolaffi