Napoleons hår sælger på auktion for $ 13K

April 27, 2024

En hårlås, der blev skåret fra hovedet af den tidligere franske kejser Napoleon Bonaparte kort efter hans død, er solgt for USD 13.000 på en auktion i New Zealand.

Låsen blev købt af en navngivet samler i London ifølge Hamish Coney, administrerende direktør for auktionærerne Art + Object.

Håret i en tæt bundet cirkel blev klippet morgenen efter Napoleons død på den atlantiske ø St Helena i 1821.

Budgivere fra New Zealand, Litauen, London, Hong Kong, USA og Frankrig rejste sig for håret og omkring 40 andre varer relateret til Napoleon, der solgte for i alt næsten 100.000 dollars på auktionen i Auckland.

Samlingen blev solgt af efterkommerne af Denzil Ibbetson, en britisk militær officer og kunstner, der tjente på St. Helena, hvor Napoleon blev tilbageholdt af briterne fra 1815 indtil hans død i 1821 på 51 år.

Ibbetsons dagbog, der solgte for 6.600 dollars, beskrev samtaler med Napoleon, som stadig havde ambitioner om at invadere Storbritannien trods sit nederlag i slaget ved Waterloo i 1815.

”Det, der overraskede mig, var, at dagbogen skulle gå meget mindre end jeg troede, men hårlåsen gik meget mere, end jeg troede,” fortalte Coney til avisen Dominion Post.

Samlingen, som i mange år var blevet holdt ude i en kuffert, omfattede omkring 25 akvarel- eller penbilleder af Ibbetson fra Napoleon og scener fra St. Helena.

Et litografi og akvarelbillede af Napoleon på hans dødsleje opnåede det højeste bud på auktionen på 14.600 dollars.

Samlingen blev bragt til New Zealand i 1864 af Ibbetsons søn og var blevet holdt i familien indtil auktionen.

Kilde: AFP