Genopstandelse af Jaguar XJ13 på auktion

April 25, 2024

Dette er en bil, der giver den rigtige mængde lyd til at meddele sin ankomst uden at være hovmodig. Det, der fanger øjet, er de mere end 1000 perfekt fordelt flynitter, og når det svinger forbi, er dens kraftige V12-hjerte på maskinen på fuld skærm via det gennemskuelige motordæksel

Et halvt århundrede er gået, siden den dårlige skæbne Jaguar XJ13-prototype blev bygget (men aldrig kørt) i Le Mans i 1966. Det blev tragisk sammenfiltret senere af Norman Dewis, en livslang testchauffør for Jaguar, mens han filmede en salgsfremmende video til Jaguars V12-serie 3 E-Type-motor. Dewis overlevede, men den enlige bil blev henvist til en snoet metalheap.

Det siges, at en legende er lige dele tragedie og mystik, og den klassiske Jaguar XJ13's storied herkomst har bidraget til lokkelse og tiltrækning af en af ​​de smukkeste racerbiler gennem tidene. Aerodynamiker Malcolm Sayer, der også havde været ansvarlig for C-typen og D-typen, var medvirkende til de umiskendelige kurver af XJ13. I dag, efter en omhyggelig restaurering, sidder den stolt i British Motor Museum, Garden. Det hentede tidligere et uopfordret bud på mere end £ 7 millioner, som blev afvist af dets ejere.

Inspireret af luftfartsteknologi har XJ13 et dybgrønt aluminiumskrok i aluminium, der er udstyret med en 5,0 liter V12-motor, der producerer 502 hestekræfter. Med sin særegne, men yderst aerodynamiske form og lette vægt på 998 kg, satte bilen en uofficiel skødrekord på 161 km / t ved MIRA, da David Hobbs testsporede køretøjet i 1967. Udover den dyremotor, der tygger asfalten og forårsager voksne mænd til at se bedøvet på hinanden, det er også utroligt suverent og viser et mid-mount gennemskinligt motorafdækning og mere end 1000 nitter på dets robuste krop - prikken over i'et, der gør den klassiske bil mere som en vintage WWII Spitfire fighter end en bil.

Det er således ingen overraskelse, at da RM Sothebys for nylig annoncerede auktionen for en næsten perfekt rekreation af Jaguar XJ13 i Californien i august i år, blev bilindhentede gæster opsøgt. Opgaven til at genopbygge billegenden blev påtaget af tredje generation af New Zealands ekspert-coach-byggmester, Rod Tempero, som er kendt for sit ivrige øje for detaljer og speciale til at gendanne 50- og 60-biler.

På indersiden gentog Rod omhyggeligt 5-trins gearkasse, højre ratt, instrumentbræt og målere; endda forruden er fremstillet ved hjælp af den samme Triplex-form, der blev brugt til originalen. Mens han holdt køretøjets overflade, som det var, brugte Rod 2-cam i stedet for den originale 4-cam-motor og en modificeret E-type forophæng. På trods af at det giver 291 hk og 331ft lbs drejningsmoment ved 5272 o / min, er kopien i stand til tophastigheder på op til 200 mph, cirka 30 km / h hurtigere end dens forgænger.

Rods version af XJ 13 er meget anerkendt i bilkredse, der sækker mange priser, hvoraf den mest bemærkelsesværdige kommer i 1. klasse med en score på 9.992 / 10 på 2016 International Jaguar Festival. Det vides også at være den nærmeste kopi, der nogensinde er lavet med næsten identiske specifikationer.

Der er kun én original XJ13, hvis pris på dette tidspunkt er ubestemt, men Rods nære kopi af originalen vil blive auktioneret næsten helt sikkert til en lavere pris. Uden frygt for at skade et historisk stykke, kan den stolte (og heldige) ejer af replikaen uhindret revy motoren, svøbe forbi sine fans og smukke bank stramme hjørner med gusto.

Rekreation af Jaguar XJ 13 fra 1966 af Rod Tempero vil blive auktioneret af RM Soetheby's i Monterey Conference Center, Californien, den 15.-17. August 2019.