Salcedo Auctions, Manila: 'The Collectors' Sale 'afsluttes med allround succes

April 25, 2024

BenCab, 'Draped Figure XVI', 2010. Image Courtesy Salcedo Auctions

Det Manila-baserede auktionshus Salcedo Auctions oplevede imponerende resultater i den meget forventede auktion den 3. juni, 'The Collectors' Sale ', som indeholdt et usædvanligt udvalg af lokal og international kunst, møbler, indretning, smykker og andre sjældenheder.

Som vidne til en utrolig visning af dedikation fra både kendere og entusiaster, afsluttes auktionen med hele salget, der steg langt over deres estimater.

Navnlig solgte National Artist Fernando Amorsolo's 1958 olie på lærred, 'Untitled (Lavandera)', for mere end det dobbelte af det offentliggjorte skøn til 2.569.600 PHP. Andre højdepunkter inkluderer værker af Galo Ocampo og Gus Albor, som begge solgte flere gange det anførte skøn til henholdsvis PHP 992.800 og PHP 759.200.

Galo Ocampo, 'Untitled (Winnowing Rice)', 1974. Billed høflighed Salcedo Auctions

Den filippinske stamme- og etnografiske kunst så også fremragende resultater med 80% af deres solgte partier. For ikke at blive efterladt steg både møbler og smykker langt over forventningerne, med bud, der nåede op til henholdsvis fem og seks gange deres oprindelige pris - især et 20. århundrede hagabi bænk så en stigning på 500% over dens estimat og solgte til PHP 350.400.

Bevist sig selv som et perfekt indgangspunkt for nye samlere, Salcedo Auctions 'rungende succes i' The Collectors 'Sale' har bestemt styrket sin position i branchen som en til at se på.

Besøg Salcedo Auctions for at se de fulde resultater af auktionen.

ilyda chua