Er onlineauktioner fremtiden for kunstsalg?

April 3, 2024

Torsdag den 17. december indsamlede Christies auktionshus en helt online-auktion. Dette er første gang, at Christies Paris kuraterer en online-auktion. Tendensen vokser og kan revolutionere branchen. Mange auktioner er nu kun tilgængelige online.

Christies startede tidligt og begyndte først online-auktioner i 2011, da det så som en måde at nå ud til flere købere. Huset investerede 50 millioner dollars i at udvikle sine online platforme til budgivning. Online-kun er vokset fra to auktioner i 2011 til over 75 i år. Ifølge en Christies talsmand vokser salget ikke kun efter antal salg, men også med antallet af partier i hvert salg. "Online giver os mulighed for at være rigtigt globale når vi når vores kunder og nye målgrupper," sagde hun. Christies planlægger nu at øge antallet af online-auktioner næste år.

Christies vigtigste rival, Sotheby's, fulgte efter og begyndte at tilbyde live online-bud i april 2015 på en eBay-kanal. Online-bud på Sotheby's steg med 55 procent i første halvdel af 2015. Derefter begyndte auktionshuset i oktober at tilbyde kun online-auktioner på teknologistart Artsys websted og iPhone-apps.

På trods af boomet i onlineauktioner er dagene med traditionelt bud ikke overstået. Når et kunstværk kommer ind i Christies, træffes der en beslutning om, hvor man skal indstille det: live-auktion, kun online eller privat sending, afhængigt af hvilken platform der sandsynligvis fungerer bedst for et givet stykke. En afsenders tidslinje påvirker også denne beslutning. Som en Christies talsmand forklarede: ”Vi opretter en kalender på tværs af alle kanaler, der vil tilbyde vores klienter, hvad de leder efter, når de leder efter den. Online vil fortsat være en vigtig kanal for auktion, ligesom live-auktion og privat salg.

LOT 1 WADE GUYTON (B. 1972) X Poster (Untitled, 2007, Epson UltraChrome inkjet på linned, 84 x 69 inches, WG1999) signeret og nummereret 'Wade Guyton' (på en etiket fastgjort til ærmet) håndfoldet digitalt tryk med arkiverende UV-hærdelig blæk 213,3 x 175,2 cm. (84 x 69 in.) Eksekveret i 2015, dette arbejde er fra en udgave af 100, udgivet af Printed Matter, Inc., New York, og er indeholdt i dets originale papærm. Skøn: $ 12.000-18.000 © CHRISTIE'S IMAGES LIMITED 2015 .Billedet øverst er LOT 8 WALASSE TING (1920-2010) Pludselig Spring Again signeret, titlet, dateret og placeret 'Suddenly Spring Again' Ting 12-8-1988 'Amsterdam' (på bagsiden) akryl og farveblyant på lærred 70 x 100 cm. (27 ½ x 39 3/8 tommer) Malet i 1988. Estimering: $ 35.000-52.000 © CHRISTIE'S IMAGES LIMITED 2015