Kenzo Auktioner Indhold af Paris House

Kan 2, 2024

Den japanske modedesigner Kenzo Takada vil auktionere noget af den kunst, der inspirerede hans East-meets-West-stil, som han handler med sin overdådige Paris-herregård for mindre grave på Seine-floden .

Meddelelsen kom en måned efter det sene Yves Saint-Laurent kunstsamling blev sat på auktion af sin partner Pierre Berge, en bonanza på 373,5 millioner euro, der forårsagede friktion med Kina over et par plyndrede bronzens relikvier .

Fra Hopi Kachina dukker til bronze Buddhaer, mere end 1.000 stykker indsamlet i løbet af de sidste to årtier vil være på blokken ved salget 16-17 juni arrangeret af Aguttes auktionshus.

Det meste af samlingen bliver nødt til at gå. Kenzo har solgt sit træhus i 12.000 kvadratmeter i japansk stil at han byggede i 1987 i gården i en lejlighedsbygning nær Paris 'Place de la Bastille, og vil flytte ind i en Left Bank-lejlighed ca. en fjerdedel af den størrelse i sommer.

Kenzo sagde: ”Efter 20 år i dette hus, ville jeg vende siden og leve lettere . For fester var det godt, men nogle gange når jeg er her alene, er det alt for stort. ”

Men ikke for stor til hans samling: Hver tænkelig overflade er dækket med genstande, der giver huset en museumskvalitet.

Malerier, fotografier og graveringer dækker næsten hver væg. Vaser, skulpturer og antikke pyntegrejer spirer fra borde.

De fleste af stykkerne er fra Asien, men samlingen inkluderer også Kachina-dukker fra det 19. århundrede fra det amerikanske sydvest, masker lavet af Punu-folket i Gabon og en luge fra en fjerntliggende Stillehavsø.

Auktionær Claude Aguttes, der arrangerer salget 16.-17. Juni, estimerede de 1.200-ulige genstande forventes at gå under hammeren til omkring 1,5 millioner euro , et fald i havet sammenlignet med YSL-salget.

Kenzo udskåret et sted i Paris-couture i 70'erne på grund af hans brug af farver og kimono-stil design og trak sig tilbage for et årti siden efter at have overleveret sit modeimperium og sit fornavn til den franske luksusgigant LVMH.

Men det var først i slutningen af ​​80'erne, da han flyttede ind i sit nuværende hjem, at han begyndte at bringe hjemstykker, der blev afskåret fra udlandet eller fra weekendophold på antikke båse, hjem.

Hans store bindingsværkshus, en tidligere fabrik skjult bagpå en Paris gård, blev redesignet som et japansk hus komplet med bambushaver, en kaskade, balkoner og en indendørs pool. Det måler 1.200 kvadratmeter.

Kilde: AFP