Pionerer: Christies Hong Kong asiatiske kunstauktion

April 7, 2024

Auktionshuset Christie's afholder et efterårssalg med titlen 'The Pioneers' den 26. november i Hong Kong. Salget vil være den første til minde om bemærkelsesværdige asiatiske kunstnere, mens det også fejrer Christies 250-års jubilæum.

Ivrige samlere vil være i stand til at få fat på værker af indflydelsesrige, avant-garde asiatiske kunstnere fra det 20. og 21. århundrede, herunder Sanyu, Zao Wou-ki, Zhang Daqian, Wu Guanzhong, Lin Fengmian og Kim Whan-ki.

CHU TEH-CHUN (ZHU DEQUN, Frankrig / Kina, 1920-2014) VERTIGE NEIGEUX (SNOWY VERTIGO) Olie på lærred Hver: 200 x 200 cm. (78 ¾ x 78 ¾ in.) (2) Samlet: 200 x 400 cm. (78 ¾ x 157 ½ in.)

CHU TEH-CHUN (ZHU DEQUN, Frankrig / Kina, 1920-2014)
VERTIGE NEIGEUX (SNOWY VERTIGO)
Olie på lærred
Hver: 200 x 200 cm. (78 ¾ x 78 ¾ in.) (2)
Samlet: 200 x 400 cm. (78 ¾ x 157 ½ in.)

En række af kunstnerne har faktisk boet i udlandet i nogen tid af deres liv, hvilket giver dem mulighed for at blande deres østlige arv med vestlige kunstteknikker og filosofier og således forme en nyskabende kunststil.

Den kulturelle fusion afspejles også gennem det valgte auktionssted i Hong Kong, som Rebecca Wei, præsident for Christies Asien, beskrev som ”et punkt i sammenløb mellem vestlige og østlige filosofier”.

RYUZABURO UMEHARA (japansk, 1888-1986) CANNES olie på lærred 129 x 95 cm. (50 ¾ x 37 ⅜ in.) Malet i 1961-1963 HK $ 10.000.000 - 16.000.000 US $ 1.285.400 - 2.056.600

RYUZABURO UMEHARA (japansk, 1888-1986)
olie på lærred
129 x 95 cm. (50 ¾ x 37 ⅜ in.)
Malet i 1961-1963
HK $ 10.000.000 - 16.000.000
US $ 1.285.400 - 2.056.600

Jonathan Stone, formand for asiatisk kunst hos Christie's, tilføjer: "At være vært for salget i Hong Kong forbliver tro mod vores fortsatte tro på at forkæmpe innovation og præsentere på verdenscenes kunstner med den højeste kulturelle og kunstneriske præstation."

'Pionerer'-salget afholdes den 26. november 2016 på James Christie's Room, Hong Kong Convention and Exhibition Center, nr. 1 Expo Drive, Wanchai.'