Tegneserier & illustrationer Auktion af Christie's

Kan 10, 2024

Lørdag den 19. november afholder Christies Paris i samarbejde med den specialiserede gallerist og udgiver Galerie Daniel Maghen årets anden "Comics & Illustrations" -auktion. En måned tidligere vil en medley af disse auktionsgange blive vist i London (4.-12. Oktober) og Amsterdam (19.-24. Oktober) som et gratis offentligt udstillingsvindue, før de lander i Paris.

Udvælgelsen af ​​europæiske tegneserier på display spotlights elskede eventyrere og helte som den uovervindelige Gallien Astérix; forskeren / kaptajnduoen Blake & Mortimer; den ulydige sejler Corto Maltese, den drengelige, evigt rødklædte Spirou og det skovbeboede blåskærm samfund af Smurfene.

Albert Uderzo, ASTÉRIX, 'Astérix In Spain.' Originalside nr. 16. Anslå: € 170.000-190.000 © 2016 Goscinny - Uderzo Brug kun Galerie Daniel Maghen med Christies

Albert Uderzo, ASTÉRIX, 'Astérix In Spain.' Originalside nr. 16. Anslå: 170.000-190.000 €

Hergé - født Georges Remi - har været en del af den populære fantasi i over et halvt århundrede med sin 'ligne claire' stil, og er i øjeblikket genstand for et større retrospektiv i Grand Palais i Paris. Hans arbejde er repræsenteret i udstillingsvinduet her med en dobbeltsidespredning fra hans første udgivne serie, "Quick and Flupke," dateret fra 1930 (estimat: 90.000-100.000 €). Derudover fremhæver en Hergé-skitse til kalenderen fra 1957 i 'Le Journal de Tintin' de 12 hovedpersoner fra 'The Adventures of Tintin', set som gal (skøn: 110.000-120.000 €).

Edgar P. Jacobs, 'Blake et Mortimer, La Marque Jaune' (Den gule M). Originalside nr. 6. Estimat: € 120.000-140.000 © © Studio Jacobs / Editions Blake & Mortimer, 2016 Brug kun Galerie Daniel Maghen med Christies

Edgar P. Jacobs, 'Blake et Mortimer, La Marque Jaune' (The Yellow M). Originalside nr. 6. Anslå: € 120.000-140.000

”Jeg tror, ​​at emnet med tegneserier og grafiske romaner ikke længere er en niche. I løbet af de sidste ti år er efterspørgslen vokset markant, og mange gallerier og institutioner har arrangeret udstillinger som svar, ”bemærkede Daniel Maghen fra mediets nye bølge af relevans. Desuden bemærker han, at den ændrede hensyn også påvirkes af nostalgi-faktoren hos en voksen generation af unge læsere. ”Jeg tror, ​​at når man køber en original side af sit [eller hendes] yndlingseventyr, er det først og fremmest motiveret af følelsen af ​​en dejlig hukommelse, der materialiseres af et stykke.”

Der vil være et specielt fokus - både på salg og udstillingsturné - på den franske grafiske romanforfatter Jean-Pierre Gibrat. Dette markerer første gang, at Christies Paris afsætter en auktionskatalog til en moderne kunstner. Tomen indeholder 17 helsides tegneserier og originaltegninger samt en spørgsmål og spørgsmål med forfatteren, der bemærkede, at "detaljen er det, der driver kompositionen."

Jean-Pierre Gibrat, 'Le Sursis,' Originalside nr. 24. Anslå: 35.000-40.000 © Gibrat Brug kun Galerie Daniel Maghen sammen med Christies

Jean-Pierre Gibrat, 'Le Sursis,' Originalside nr. 24. Anslå: 35.000-40.000

Gibrat deltager i London- og Amsterdam-udstillingerne og præsenterer sit arbejde for offentligheden. De trækker fra de syv bind, der udgør hans berømte publikationer: “Le Sursis” (1999), “Le vol du Corbeau” (2002 og 2005), “Mattéo” (2008, 2010 og 2014).

Yderligere moderne figurer som Moebius, Bilal, Vance, Rosinski, Guarnido og Loisel vises også.

En undervisningsvideo om tegneserier (Kan 2024).